Černuobīlis – skėrtoms terp pakeitėmu.

Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Pleckaitis (aptarėms | duovis)
Nėra keitimo santraukos
Eilotė 1:
[[Image:Tchernobyl radiation 1996.svg|thumb|200px|Radiacinė tarša aplink Černobylį]]
 
'''ČernobylisČernuobīlis''' (ukr. ''Чорнобиль'', rus. ''Чернобыль'') — miests šiaurės ē[[UkrainaOkraėna|UkrainuoOkraėnuo]], [[Kijevo sritis|KijevoKijeva sritiesrėtī]], 90 km ī šiaurē no [[Kijevas|KijevoKijeva]], 15 km no seinosrobežė so [[Baltarusija|BaltarosijaBaltarosėjė]]. ČernobylisČernuobīlis bovobova svarbus rīšiu, prekībsprekības ė komėrcijosuomėrcėjės cėntrascėntrs, īpačīpatėngā XIX ao. Ož 14,5 km no mėstomiesta bovobova pastatīta ČernobylioČernuobīlė atomėnėatuomėnė elektrėnėalektrėnė. Miests išgarsiejoėšgarsieja, kaikumet dėldiel operatoriu klaiduos ė trūkomu RBMK tėpotėpa reaktoriausreaktuoriaus konstrukcijuokonstrukcėjuo [[1986]] m. balondžio[[balondė 26]] d. 01:23 veitėniuvėitėniu laikočiesu īvīko dėdžiausiadėdliausė pasauliesvietė atomėnėsatuomėnės jėgainėsjiegainės avarėjaavarėjė, toriejosi globalausgluobalaus mastomasta pasėkmiųpasiekmiū. Spruogus reaktorioireaktorioj ė kėlus gaisruou ī aplinka patek radioaktyviosradioaktīvūs medžiagsmaterijalā. OficialiaOficēlē žovožova 56 žmuonės, avarijsavarėjės metučiesu ėš mėstomiesta ė apylinkiųapīlinkiu bovobova evakouta apiaple 130 tūkst. gyventuojugīventuoju (skaitont Pripetės ė OpačičiųOpačičiu mėstusmiestus). Tik apīlinkies gīvenama vėresnio omžiaus žmoniųžmoniū, kurieikatrie netiknevierėjė [[radiacėjaradiacėjė]] abaa nenuornenuorėjė palėktipalėktė gėmtuosiosgėmtuosės žēmsžemės. Daba reaktorsreaktuorios īīr užbetonoutsožbetonouts sarkuofagesarkuofagė, tačiauno ČernobylioČernuobīlė zonazuona išleiktaėšleikta vėina ėš pačiųpatiū radioaktėviausiųradioaktėviausiu veitųveitu visuo [[Žemė|Žemie]]. Apsauguos zonazuona aplinkaplėnk ČernobylįČernuobīli īīr 30 km spindoliuspėnduoliu.
 
Ėvairēs skaitlevėmās diel prėžastiuprižastiu sosėjusiu so katastruofa žova 10 tūkst. žmuoniu, dā 3,5 mėlėjuona sosėrga. Diel radiacėjės, skīdliaukės vėžīs padažnieje dešėmts sīkiu. Černobīlio elektrėnė elėktrāalėktra gamėngamėna da 14 metu — ėkė [[2000]] m.
 
==Nūroudas==
<!--
*[http://www.pripyat.com/ru/media/video_news/2006/04/04/722.html FilmasFėlms "MinutėMėnotė ikilėgė katastrofoskatastruofas" (rosorosu ruoda)]
==Avarija==
 
Černobylio atominė jėgainė buvo pastatyta [[Pripetė]]s mieste, 16 km į šiaurės vakarus nuo Černobylio miesto. Elektrinėje buvo keturi reaktoriai, kiekvienas gaminantis 1000 megavatų elektros energijos; jie buvo pastatyti 1977—1983 metais.
 
Černobylio avarija įvyko [[1986]] metais naktį iš balandžio 25-osios į 26-ąją, kai buvo atliekamas netinkamai suplanuotas bandymas 4-ajame bloke. Darbininkai išjungė reaktoriaus savireguliacinę sistemą ir avarinės saugos sistemą; kontroliniai strypai, naudojami branduolinei reakcijai kontroliuoti reaktoriaus šerdyje, buvo ištraukti daugiau, nei leidžia saugumas. Reaktorius buvo paliktas veikti 7 procentų galingumu. Dėl konstrukcijos ydos energijos išeiga smarkiai šoktelėjo už nominalo ribų, karštis deformavo kontrolinius strypus ir jų nebebuvo galima įkišti atgal. Strypams įstrigus padidėjo garų slėgis, kuris sumavosi kartu su kitomis mažesnėmis klaidomis ir 01:23 vietos laiku grandininė reakcija tapo nebekontroliuojama - įvyko keletas sprogimų, pasirodė didžiulis ugnies kamuolys ir nupūtė sunkų 1000 tonų masės plieno ir betono masės reaktoriaus stogą, suplėšė aušinimo vamzdžius ir pramušė stoge skylę. Į vidų patekus [[deguonis|deguoniui]] užsidegė [[grafitas]], kas sąlygojo didžiulę radiacijos emisiją į [[Žemės atmosfera|atmosferą]] (buvo išmesta daug radiokatyvių branduolinės reakcijos produktų), kurią sparčiai išnešiojo oro masės. Maždaug 1800 sraigtasparnių gesindami gaisrą ant reaktoriaus išbėrė virš 5000 t [[Smėlis|smėlio]] ir [[Švinas|švino]].
 
Balandžio 27 dieną visi 55 tūkstančių Pripetės gyventojų pradėjo evakuotis. Tarybų valdžia siekė nuslėpti informaciją, tačiau balandžio 28 d. [[Švedija|Švedijos]] aplinkos monitoringo stotys ėmė fiksuoti neįtikėtinai aukštą radiokatyvumo lygį ir ėmė aiškintis, kodėl jis toks yra. Panašūs stebėjimo duomenys gauti [[Norvegija|Norvegijoje]] ir [[Suomija|Suomijoje]]. Tuomet [[TSRS]] vadovybė pripažino, kad įvyko nelaimė Černobylyje ir sukėlė tarptautinį susirūpinimą dėl radioaktyvios emisijos plitimo.
 
[[Gegužės 4]] dieną karštis ir radioaktyvumas, sklindantys iš reaktoriaus, buvo sulaikyti, nors darbuotojai dėl to patyrė didelę žalą sveikatai. Per 10 dienų iš 30 km spinduliu nuo reaktoriaus esančios zonos buvo evakuota 130 tūkst. žmonių. 1986 m. gruodį šis labai radioaktyvus reaktorius buvo uždarytas betono ir plieno sarkofage, kurio struktūros saugumu kartais abejojama.
 
==Pasekmės==
 
Iš pat pradžių dėl Černobylio avarijos mirė 32 žmonės. Dešimtys gavo didžiules radioaktyvumo dozes ir mirė vėliau. Į atmosferą pateko apie 50—185 milijonai kiurių radionuklidų — tai keliskart daugiau radioaktyvumo nei numetus [[atominė bomba|atomines bombas]] [[Hirosima|Hirosimoje]] ir [[Nagasakis|Nagasakyje]] 1945 m. Šį radioaktyvumą vėjas išnešiojo ne tik į [[Baltarusija|Baltarusiją]], [[Rusija|Rusiją]] ir [[Ukraina|Ukrainą]], bet pasiekė net ir [[Prancūzija|Prancūzijos]] vakarus bei [[Italija|Italiją]]. Tūkstančiai kvadratinių kilometrų miško ir žemės ūkio naudmenų buvo užkrėsta radioaktyvumu, ir nors tūkstančiai žmonių buvo evakuota, tačiau žymiai daugiau liko užkrėstuose plotuose. Paskesniais metais pasitaikė daug gyvulių apsigimimų, o tarp žmonių padažnėjo radiacijos sukeltų susirgimų, ypač vėžinių. Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos oficialiais duomenimis, Černobylio avarija turėjo neigiamų pasekmių 9 mln. žmonių.
 
Antrasis skyrius buvo uždarytas po 1991 m. gaisro, pirmasis veikė iki 1996 m., o trečiasis dirbo iki 2000 m., kai jėgainė buvo oficialiai uždaryta. -->
 
==Nuorodos==
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Chernobyl_accident Černobylio avarija (ongl. Vikipedėjė)]
*[http://www.pripyat.com/ru/media/video_news/2006/04/04/722.html Filmas "Minutė iki katastrofos (roso ruoda)]
 
[[category:miestā]]
{{versti}}
 
[[ar:تشيرنوبيل]]